Polski box office wszech czasów

Spędzanie czasu wolnego w Polsce to mnóstwo okazji do rozrywki, poznawania nowych zajęć. Jedni lubią ranking bukmacherów 2021, granie na komputerze, inni zaś odwiedzać nowe miejsca, restauracje. Od dawna jednak dużo osób w wolnych chwilach wybiera się do kina – zarówno studyjnego, jak i multipleksów. To dobra okazja na oderwanie się od rzeczywistości. Dziś już tak często nie chodzimy do kin, czego dowodem jest choćby najpopularniejszy film dekady – Kler, który obejrzało nieco ponad 5 mln osób. Dawniej regułą było kilkadziesiąt czy kilkanaście milionów osób. Postanowiliśmy zatem sprawdzić polski box office wszech czasów.

1. Krzyżacy – 32 315 695 widzów

Krzyżacy to prawdziwy fenomen polskiej kinematografii oraz zdecydowany lider. Był on wyświetlany w kinach praktycznie do końca PRL-u, dzięki czemu zobaczyło go ponad 32 mln widzów – często całe pokolenia. Był to dopiero drugi polski film w kolorze, więc już ten fakt zainteresował wiele osób. Tylko w roku premiery film zobaczyło ponad 5 mln widzów, zaś do 1965 roku było to już blisko 20 mln Polek i Polaków. Był on wyświetlany w stałych kinach, jak i objazdowych, gdzie te ostatnie jeździły od wiosek i miasteczek do następnych. Krzyżacy byli zatem wyświetlani praktycznie w każdym roku i nawet w 1988 roku obejrzało film blisko 400 tysięcy widzów! Oczywiście nie można zapomnieć, że na sukces zapracowała antyniemiecka retoryka, jak i sama znajomość w kraju powieści Sienkiewicza.

2. W pustyni i w puszczy – 30 989 874 widzów

Na drugim stopniu podium znalazła się kolejna ekranizacja powieści Sienkiewicza. Tym razem film z 1973 roku. Obejrzało go blisko 31 mln widzów, a przecież już pod koniec 1974 roku w telewizji ukazał się serial zmontowany z materiału filmowego. Na tamte czasy był to wielki hit przygodowy, dzięki któremu widzowie mogli na dużym ekranie zobaczyć Afrykę, jej mieszkańców i zwierzęta. Oczywiście lwią część oglądających stanowiły wycieczki szkolne.

3. Potop – 27 615 921 widzów

Na podium nie mogło oczywiście zabraknąć… Henryka Sienkiewicza. Druga część jego trylogii pojawiła się na ekranach w 1974 roku. Warto wiedzieć, że Jerzy Hoffman kręcił Trylogię od końca, albowiem najpierw pojawił się w 1969 roku Pan Wołodyjowski. Wśród krytyków dzieło to wzbudziło spore kontrowersje, między innymi ze względu na obsadzenie Daniela Olbrychskiego w roli Kmicica, kiedy to już zagrał 5 lat wcześniej przecież Azję Tuhajbejowicza. Niemniej jednak widzowie kupili i pokochali ten film. Kina były przepełnione, a sama produkcja krążyła przez lata w kinach objazdowych. Przełożyło się to na 27 mln widzów.

4. Winnetou: Złoto Apaczów – 23 010 000 widzów

I pewnie dla niektórych niespodzianka. Tuż za podium znalazł się pierwszy zagraniczny film w naszym zestawieniu. Winnetou swą premierę miał w 1963 roku, jednak do Polski trafił dopiero po 2 latach. Z miejsca film ten stał się największym zagranicznym hitem w historii. Adaptacja powieści Karla Maya to przygodowa produkcja o Dzikim Zachodzie, która nakręcona została przez RFN, Francję i Jugosławię. Dla wielu polskich widzów było to zatem okno na dawny świat Dzikiego Zachodu. Produkcja ta zapoczątkowała również całą serię 11 filmów o Winnetou.

Na dalszych miejscach w rankingu wszech czasów znalazły się:

  • Noce i dnie – 22 350 921 widzów,
  • Wejście smoka – 17 267 500 widzów,
  • Zakazane piosenki – 15 235 445 widzów,
  • Akademia pana Kleksa – 14 094 014 widzów,

Klasztor Shaolin – 12 781 103 widzów. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze wpisy na forum
Dlaczego zaciągać pożyczkę?
Pożyczka online
Pożyczka kredyt online Wniosek wy …