Kredyty hipoteczne. Raty można przesuwać o kilka miesięcy

Wakacje kredytowe

Banki odpowiadają na apel rządu i oczekiwania swoich klientów. Coraz więcej placówek oferuje nam zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego na 3 lub nawet sześć miesięcy. Nim wypełnimy odpowiedni formularz, warto jednak sprawdzić jakie są warunki przyznania tzw. “wakacji kredytowych” w danym banku.

Panująca pandemia koronawirusa odbija się chyba na wszystkich branżach. Prywatni przedsiębiorcy dwoją się i troją by zapewnić płynność finansową sobie i swoim firmom. Niewykluczone jednak, że dojdzie do zwolnień w sektorze prywatnym lub do opóźnień w wypłacie wynagrodzeń. Tym samym słusznie Polacy obawiają się o swoje kredyty bankowe. Na szczęście większość banków już zareagowała na sytuację i pozwoli klientom na zawieszenie rat kredytów na kilka miesięcy.

Wakacje kredytowe tak naprawdę leżą w interesie banków. Dla instytucji zawieszenie spłaty rat kredytów hipotecznych jest o wiele bardziej opłacalne, i pod względem wizerunkowym, i ekonomicznym. Procedura egzekucyjna długów jest długa i kosztowna – nie zawsze w pełni skuteczna. Wiedzmy, że jeśli pandemia się skończy, 90% Polaków wróci do regularnego spłacania kredytów, na czym skorzystają wszyscy, a przede wszystkim banki.

Wakacje kredytowe – jak zawnioskować?

Wakacje kredytowe to wcale nie nowa możliwość wprowadzona na rynek w obliczu koronawirusa. Większość banków miała już taką opcję w swojej ofercie. Niemniej zazwyczaj można było zawiesić spłacanie rat na jeden miesiąc. Teraz zostanie ona wydłużona do trzech lub nawet sześciu miesięcy.

Banki, które przedstawiły już swoim Klientom możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych to:

  • BNP Paribas (trzy miesiące)
  • ING (nawet do sześciu miesięcy)
  • mBank (nawet do sześciu miesięcy)
  • Pekao Bank (trzy miesiące)
  • PKO BP (trzy miesiące)
  • Santander (trzy lub sześć miesięcy)

Z pewnością w ciągu kilku kolejnych dni kolejne banki przystąpią do zweryfikowania swych ofert. Nad wakacjami kredytowymi pracują już BOŚ Bank, GetIn Bank, Millenium czy Bank Pocztowy.

Co ważne, zawieszenie spłacania rat kredytu nie oznacza żadnych dodatkowych kosztów. Jest całkowicie bezpłatne i bezpieczne. Nie wpływa w żaden sposób na naszą zdolność kredytową. Mimo wszystko, zaleca się dokładne sprawdzenie zasad ich udzielenia w naszym banku – każdy ma swoje indywidualne procedury i wymogi.

Wakacje kredytowe to nie umorzenie rat

Pamiętajmy, że wakacje kredytowe nie oznaczają, że bank umorzy nam spłatę rat. To tylko przesunięcie terminu ich spłaty. Pamiętajmy, że tym samym wydłużymy o trzy lub sześć miesięcy okres kredytowania. – Bank albo wydłuży okres spłaty kredytu czyli rat będzie nie 150 a 153 lub 156, albo wysokość zawieszonych rat doliczy równo do wszystkich, które pozostały nam do spłaty. Jeśli mamy do spłaty jeszcze kilka lat, rata kredytu może wzrosnąć o ledwie kilkanaście złotych. Niemniej należy dokładnie sprawdzić jak bank planuje od nas odzyskać zawieszone teraz raty w przyszłości – informują eksperci.

Zmniejszone stopy procentowe

W związku z obecną sytuacją, zmniejszeniu uległy stopy procentowe, co oznacza, że prawdopodobnie również zmniejszeniu będą podlegać wysokości naszych rat. Więcej o tym pisaliśmy w tym artykule.

– – – – –

Masz pytania? Chcesz podzielić się wiedzą lub doświadczeniami? Skorzystaj z naszego FORUM KREDYTOWEGO.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij by ocenić
[Total: 3 Average: 5]
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monik
Monik
4 miesięcy temu

Ja od dziś już nie pracuje a więc i nie zarabiam. Mam kredyt w Santander że. Mam nadzieję, że mi go odroczą.