Jakie błędy popełniamy przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny?

Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego jest jedną z najważniejszych w naszym dorosłym życiu. Wiążemy się bowiem z bankiem umową nawet na 35 lat, w ciągu której miesięcznie musimy wpłacać określoną kwotę. Dlatego też decyzję taką musimy przemyśleć bardzo dokładnie i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Musimy także wystrzegać się błędów, o których poniżej.

Kredyt hipoteczny to środki, które są nam pożyczane przez bank na konkretny cel związany z nieruchomością. Za te pieniądze najczęściej kupujemy działkę, budujemy dom czy nabywamy mieszkanie. W wielu przypadkach środki te przeznaczamy także na remont. Niezależnie od tego, są to zobowiązania duże – nawet kilkaset tysięcy złotych na kilkadziesiąt lat.

Aby starać się o kredyt hipoteczny, niezbędne jest nam stałe źródło dochodów, atrakcyjna dla banku nieruchomość i nienaganna historia kredytowa. Przy wnioskowaniu o tego typu finansowanie należy wystrzegać się kilku podstawowych błędów.

Wnioskujemy o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

W obecnej sytuacji na rynku instytucji finansowych nie znajdziemy ani jednej oferty kredytu hipotecznego, w którym bank nie będzie żądał wkładu własnego. Banki są do tego zobowiązane przez tzw. Rekomendację S, wydaną przez KNF. Wkład własny od tego momentu nie może być niższy niż 20% wartości nieruchomości, którą chcemy kredytować. Przy mieszkaniu wartym 300 tysięcy złotych będzie to 60 000 PLN.

Jest jednak możliwość, aby zmniejszyć tę kwotę do 10% wartości nieruchomości. Niektóre banki posiadają taką ofertę, jednak pozostałe 10% należy odpowiednio ubezpieczyć. Aby sprawdzić listę banków z ofertą kredytu hipotecznego z niskim wkładem własnym, najlepiej skorzystać z naszej porównywarki kredytów hipotecznych na stronie głównej serwisu. Niestety musimy pamiętać, że nie ma możliwości starania się o kredyt bez żadnego wkładu własnego.

Tracimy oszczędności na rzecz nieruchomości

Domy, mieszkania czy działki budowlane są coraz droższe. Tym samym same kwoty kredytów hipotecznych udzielanych przez banki również drożeje. BIK informuje, że średnia kwota wnioskowanego kredytu na mieszkanie wzrosła o 22 tysiące względem 2019 roku. Wiele osób, drżąc o kolejny wzrost cen, wnioskuje o kredyt hipoteczny pozbywając się tym samym wszystkich oszczędności, które dotychczas zgromadzili. To błąd. Lepiej zebrać kilka tysięcy więcej i nie prosić się o problem w przypadku nieoczekiwanych sytuacji życiowych. Nikt z nas nie chce być w sytuacji, w której ma na głowie kredyt w banku, a dodatkowo będzie musiał pożyczać pieniądze z innego źródła. Warto więc na spokojnie policzyć na jaką kwotę kredytu możemy sobie pozwolić, aby nie tracić kontroli nad domowym budżetem.

Niedokładne czytanie umowy

To błąd popełniany przez niemal 90% kredytobiorców. Kilkanaście stron umowy zwykle przeraża i tak naprawdę jej czytanie kończymy na sprawdzeniu poprawności naszych danych. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to zbyt rozsądne w momencie, kiedy pożyczamy od kogoś (w tym momencie od banku) tak dużą kwotę, należy zapoznać się szczegółowo z wszelkimi zapisami umownymi. Oczywiście, że możemy niektórych pojęć nie zrozumieć, wtedy doradca bankowy powinien rozwiać wszelkie nasze wątpliwości. W skrajnych przypadkach, możemy poprosić o przeanalizowanie umowy przez prawnika. Szczególną uwagę zwróćmy na koszty ubezpieczenia, prowizję za wcześniejszą spłatę oraz obowiązek skorzystania z innych produktów danej instytucji.

Sprawdzanie oferty tylko jednego banku

Bardzo często potencjalni kredytobiorcy szukają oferty kredytu hipotecznego tylko w banku, z którego usług dotychczas szukali tj. tego, w którym posiadają konto osobiste czy firmowe. To poważny błąd, bo to, że jesteśmy zadowoleni z tychże usług w danym banku nie oznacza, że oferta hipoteki będzie również atrakcyjna. W wielu przypadkach to produkty innych podmiotów bankowych będą dla nas korzystniejsze. W takiej sytuacji wyjście jest proste – należy skorzystać z bezpłatnych porównywarek kredytowych, które ocenią naszą zdolność kredytową, wskażą wysokość raty, a także łączny koszt przyznania przez dany bank kredytu.

0 0 vote
Article Rating
Kliknij by ocenić
[Total: 0 Average: 0]
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments